Nemoci:

(klikněte na odkaz)

Prevence
Krupička
Nemoc čichavců
Plísňová infekce
Deformace ploutví
Poškození plynového měchýře
Vodnatelnost břicha
Střevní paraziti
Vnější paraziti
Léky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prevence

Všechno živé může onemocnět. Mnoho nemocí vypukne, protože zvířata nejsou chována v optimálních podmínkách. Proto především dbejte o dobrou kvalitu vody, dávejte rybám dostatečnou a kvalitní potravu a odstraňujte mezi nimi napětí: právě obyvatele přeplněných akvárií mohou rychle zachvátit choroby. Nemocné ryby musíte co nejrychleji přemístit, aby nenakazily ostatní. Za tímto účelem je třeba si zřídit karanténní nádrž, která nemusí být velká a měla by být zařízená skromně. Většinou postačí rostlinka a místo k úkrytu, jako je kus dřeva z rašeliniště, nebo kámen. Nádržku naplňte vodou z již existujícího akvária, aby se ryba nemusela vyrovnávat a dalším stresem kvůli odlišné kvalitě vody. Nemocnou rybu důkladně pozorujte a pokuste se určit diagnózu. Pak může být ošetřena v karanténní nádrži. Vzhledem k relativně menší velikosti této nádržky není přidání léků do vody tak drahé. Mnoho běžných léků se dostane v obchodě pro akvaristy.

 

zpět

 

 

 

Krupička

Tato nemoc je vysoce nakažlivá a způsobuje ji parazit v kůži. Nemocná ryba má drobné bílé skvrnky po těle a na ploutvích. Léčba choroby vyžaduje speciální léky a je velmi obtížná.

 

zpět

 

 

 

Nemoc čichavců - oodinióza

Tato nemoc se pozná podle pískově zbarvených uzlíků na trupu a na ploutvích. Nakažené ryby se otírají o předměty. Nemoc čichavců, kterou lze léčit antibiotiky, rovněž způsobuje parazit.

 

zpět

 

 

 

Plísňová infekce

Plísňové infekce se projevují bílými, vatovitými chomáčky na kůži ryb. Plísně se tvoří po poraněních, ale můžou je způsobit také paraziti nebo špatná kvalita vody. Proti plísním se na trhu prodávají účinné léky.

 

zpět

 

 

 

Deformace ploutví

Silně zdeformované ploutve mohou způsobit nejen spoluobyvatelé akvária, kteří ploutve jiným rybám okusují, ale také špatná kvalita vody, nemoc apod. Jelikož příčin deformace ploutví může být celá řada, začátečník by se rozhodně neměl pouštět do "léčby" sám. To nejlepší, co může udělat, je izolace postižených ryb a vyhledání odborné pomoci, nejlépe od zkušeného kolegy.

 

zpět

 

 

 

Poškození plynového měchýře

Ryby, které plavou na straně nebo dokonce břichem vzhůru a mají potíže s udržením rovnováhy, mohou mít poškozený plynový měchýř. Příčina může být v nesprávném zacházení s rybami: možná jste rybu z nádrže vyndali neodborným způsobem a poranili ji. Příčinou může být také boj mezi rybami, bakterie nebo špatná kvalita vody. Rybu je nezbytné dát do karantény a čekat na uzdravení. Někdy problém zmizí sám, častěji však nemocná ryba uhyne.

 

zpět

 

 

 

Vodnatelnost břicha

Odstálé šupiny a napuchlé břicho jsou známkou vodnatelnosti. Tato nemoc se bohužel téměř nikdy nedá vyléčit. Příčinou je zpravidla špatné prostředí. Zkontrolujte a zlepšete kvalitu vody.

 

zpět

 

 

 

Střevní paraziti

Střevní paraziti se především vyskytují u ryb dovezených z přírody. Ryby přijímají potravu normálně, ale nápadně hubnou. Léčba je možná pomocí prostředků na hubení příslušných parazitů v tělech ryb: málokdy však bývá úspěšná.

 

zpět

 

 

 

Vnější paraziti

Ryby, které se intenzivně třou o kameny, možná trápí vnější paraziti. Většinou jde o pijavky, které často spatříme pouhým okem. Zbavit napadenou rybu takových škůdců vyžaduje trpělivost a přesnost: opatrně ji vylovte a nezvané hosty odstraňte pinzetou. V případě nutnosti bude vhodné požádat o pomoc zkušeného akvaristu.

 

zpět

 

 

 

Léky

Dáváte-li léky do vody, vyjměte z filtru aktivní uhlík. Ten by totiž léky z vody odfiltroval.

 

 

zpět